Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Rejting
LASK-rankingen togs fram 1970 av Tomas Carnstam, Calle Erlandsson, Yngve Anderberg och Per Sörenfors.
(Öppnas i nytt fönster.)
Vi rekommenderar även Sveriges Schackförbunds hemsida, med rankingdiagram för spelarna i LASK.



Rankingberäkningstabell
Rankingdiff Vinst för den Remi för den Förlust för den
  bättre sämre bättre sämre bättre sämre
0-10 +16 +16 0 0 -16 -16
11-33 +15 +17 -1 +1 -17 -15
34-56 +14 +18 -2 +2 -18 -14
57-79 +13 +19 -3 +3 -19 -13
80-102 +12 +20 -4 +4 -20 -12
103-126 +11 +21 -5 +5 -21 -11
127-151 +10 +22 -6 +6 -22 -10
152-178 +9 +23 -7 +7 -23 -9
179-207 +8 +24 -8 +8 -24 -8
208-236 +7 +25 -9 +9 -25 -7
237-270 +6 +26 -10 +10 -26 -6
271-308 +5 +27 -11 +11 -27 -5
309-352 +4 +28 -12 +12 -28 -4
353-409 +3 +29 -13 +13 -29 -3
410-499 +2 +30 -14 +14 -30 -2
500- +1 +31 -15 +15 -31 -1
eloräknare
Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
046 - 12 17 00
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


LASK:s STADGAR
> STADGAR

REGLER & TÄVLINGSBESTÄMMELSER
> FIDE:s SCHACKREGLER
> SSF:s tävlingsbestämmelser 2017/18

MEDLEMSAVGIFTER
> MEDLEMSAVGIFTER 2017

REJTINGLISTOR
> SÖK FIDE-REJTING
> REJTING LASK-medl 1.9 2017
> REJTINGRÄKNARE
> FRÅGOR OM ELO

SCHACKSKOLAN hösten 2017
> TRÄNINGSGRUPPER HT 2017
> INFORMATIONSBROSCHYR
> INTRESSEANMÄLAN pdf-fil
> TRÄNINGSPREMIER 2017

LASK OPEN hösten 2017
> INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> LIVE-SÄNDNING och PARTIER

KOMMANDE ARRANGEMANG
> 24/10 LASK Open rond 3
> 25/10 Skol-LM omg 2 kl 16
> 29/10 Kristineberg-LASK Allsk. rond 2
> 29/10 MAS II-LASK II Allsk. div 2 r1
> 31/10 LASK Open rond 4
> 1/11 Träning skollag kl 16.00
> 3-5/11 Mragel Open
> 3-5/11 Hasselbacken Chess Open
> 7/11 LASK Open hängpartier
> 8/11 Skol-LM omg 3 kl 16
> 12/11 LASK II-En Passant div I södra
> 12/11 Limhamn III-LASK III div II:8
> 12/11 Oves SK-Harplinge-H div II:8
> 12/11 Malmö SS-LASK IV div III:10
> 13/11 Limhamn V-LASK V div IV Skåne
> 13/11 En Passant III-LASK VI div IV Sk
> 14/11 LASK Open rond 5
> 18/11 Västkustspelen Falkenberg
> 19/11 LASK II-Limhamn III Allsk. div 2 r2
> 21/11 LASK Open rond 6
> 24-26/11 Juniorallsvenskan Västerås
> 28/11 LASK Open hängpartier
> 2/12 LASK-Limhamn U-ser div I, r3
> 3/12 Limhamn II-LASK II div I södra
> 3/12 LASK III-Oves SK div II:8
> 3/12 LASK IV-Ystads SS div III:10
> 3/12 LASK V-Ystads SS II div IV Skåne
> 3/12 LASK VI-Limhamn V div IV Skåne
> 5/12 LASK Open rond 7
> 10/12 LASK-Limhamn Allsk. rond 4
> 10/12 Hbg SA II-LASK II Allsk. div 2 r3
> 12/12 Blixt-KM & prisutdeln LASK Open
> 15-17/12 Malmö Open & MSF Open
> 27/12-5/1 Rilton Cup
> 7/1 Eslövs SK-LASK Allsk. rond 5
> 7/1 LASK II-MAS II Allsk. div 2 r4
> 14/1 Hbg SA-LASK II div I södra
> 14/1 SK Mumien-LASK III div II:8
> 14/1 Malmö AS III-LASK IV div III:10
> 14/1 Malmö AS IV-LASK V div IV Skåne
> 14/1 Ystads SS II-LASK VI div IV Skåne
> 28/1 LASK-Limhamn II Allsk. rond 6
> 28/1 Limhamn III-LASK II Allsk. div 2 r5
> 4/2 LASK II-Malmö AS II div I södra
> 4/2 LASK III-Helsingborgs SA II div II:8
> 4/2 Oves SK-SK Mumien div II:8
> 4/2 LASK IV-Limhamns SK IV div III:10
> 4/2 LASK V-Sandlöparen div IV Skåne
> 4/2 LASK VI-Malmö AS IV div IV Skåne
> 16/2 LASK-Malmö AS Elitserien r4
> 17/2 LASK-Eksjö SK Elitserien r5
> 18/2 Limhamns SK-LASK Elitserien r6
> 25/2 Åstorps SS-LASK II div I södra
> 25/2 Kristinebergs SK-LASK III div II:8
> 25/2 En Passant II-LASK IV div III:10
> 25/2 SK Halör-LASK V div IV Skåne
> 25/2 Sandlöparen-LASK VI div IV Sk
> 4/3 LASK-Helsingb. SA Allsk. rond 7
> 4/3 LASK II-Hbg SA II Allsk. div 2 r6
> 11/3 SA Mark-LASK II div I södra
> 11/3 LASK III-Knislinge SK div II:8
> 11/3 Oves SK-Kristinebergs SK div II:8
> 11/3 LASK IV-Lunds SK div III:10
> 11/3 LASK V-En Passant III div IV
> 11/3 LASK VI-SK Halör div IV Skåne
> 16-18/3 rond 7-9 Elitser./Superettan
> 16/3 SK Rockaden-LASK Elitser. r7
> 17/3 LASK-Team Viking Elitser. r8
> 18/3 LASK-Sthlms SS Elitser. r9

SVENSKT GRAND PRIX 2017/18
> 4-6/8 CellaVision Chess Cup GP1
> 29/9-1/10 Västerås Open GP2
> 3-5/11 Hasselbacken Chess Open GP3
> 15-17/12 Malmö Open GP4
> 9-11/2 Elite Hotels Open Växjö GP5
> 30/3-2/4 Påskturneringen Norrk. GP6
> 20-22/4 Kvibergspelen Göteborg GP7
> 10-12/5
Deltalift Open Tylösand GP8

Play online chess


2700chess.com for more details and full list

LUND OPEN våren 2017
>
INBJUDAN
> LOTTNING och RESULTAT
> PARTIER

LASK OPEN hösten 2016
> INBJUDAN
> LOTTNING & RESULTAT
> PARTIER

LUND OPEN våren 2016
> INBJUDAN
> LOTTNING & RESULTAT
> PARTIER

SVENSKT GRAND PRIX 2016/17
>>> GP-ÖVERSIKT 2016/17 (8 tävlingar)
> 5-7/8 CellaVision Chess Cup Lund GP1
> 5-7/8 RESULTAT CellaVision CC 2016
> 23-25/9 Västerås Open GP2
> 4-6/11 Scandic Ariadne Masters GP3
> 16-18/12 Malmö Open GP4
> 10-12/2 Elite Hotels Open Växjö GP5
> 14-17/4 Påskturneringen Norrk. GP6
> 5-7/5 Kvibergspelen Göteborg GP7
> 25-27/5
Deltalift Open Tylösand GP8

> RESULTAT CellaVision CC 2015
> RESULTAT CellaVision CC 2016
> RESULTAT CellaVision CC 2017

SERIETABELLER 2016/17
> ELITSERIEN LASK I
> DIV I SÖDRA LASK II
> DIV II:8 LASK III
> DIV III:9 LASK IV
> DIV IV SKÅNE LASK V & LASK VI
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-6

SERIETABELLER 2015/16
> ELITSERIEN LASK I
> DIV I SÖDRA LASK II
> DIV III:9 LASK III
> DIV IV SKÅNE LASK IV
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-4

SERIETABELLER 2014/15
> ELIT, div I S, div IV Skåne LASK I-IV
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-4

SERIETABELLER 2013/14
> ELIT, div I S, div IV Skåne LASK I-IV
> ALLSKÅNSKAN LASK I-II
> UNGDOMSSERIEN LASK 1-3

GULDHÄSTEN våren 2015
> INBJUDAN
> RESULTAT Guldhästen A
> RESULTAT Guldhästen B

GULDHÄSTEN hösten 2014
> RESULTATTABELL

LASK OPEN hösten 2015
> RESULTAT
> PARTIARKIV

LUND OPEN våren 2015
> RESULTAT
> PARTIARKIV

LASK OPEN hösten 2014
> RESULTAT

LUND OPEN våren 2014
> RESULTAT

LASK OPEN hösten 2013
> RESULTAT

LASK-JUNIOR NYHETSBREV
> DECEMBER 2015
> JANUARI 2016
> MAJ 2016
> OKTOBER 2016

KLUBBTIDNINGEN BLASKAN
> Nr 1/2013 > Nr 2/2013 > Nr 3/2013
> Nr 4/2013 > Nr 5/2013 > Nr 6/2013


HANS ALFREDSONS TV-SCHACK
> Avsnitt 1 > Avsnitt 2
> Avsnitt 3 > Avsnitt 4
> Avsnitt 5 > Avsnitt 6
> Avsnitt 7 > Avsnitt 8

Rolf Martens stipendiefond

Club 64 sponsrar LASK"

Pixelkant höger
Pixelkant vänster Pixelkant höger
Pixelkant
Notiser
 » Magnus Carlsens You Tube Channel
 » Matt & Patt
 » Skånes Schackförbund
 » Chessvibes
 » Sveriges Schackförbund
 » CHESS RESULTS
 » Bergens Schakklub
 » Lunds Schackakademi
 » Follow Chess
 » Chess Bomb
 » Schacksnack
 » Greifswalder Schachverein
 » Inte bara schack
 » The Week in Chess
 » Chessdom
 » Chess 24
 » FIDE - Världsschackförbundet
 » SCHACKSLOTTET
 » Malmö AS
 » Limhamns SK
 » Chess Notes
 » Allskånskan
 » Dansk Skak Union
 » GM Tiger Hillarp
 » ChessBase
 » Schackelina
 » Nailimovs Endgame Database



Pixelkant vänster Rolf Martens stipendiefond
bankgiro 326-2458 Välkommen med ditt bidrag till Rolf Martens stipendiefond, som förvaltas av LASK. Meddela om du vill vara anoym bidragsgivare. Fondstyrelsen består av Calle Erlandsson, Johan Sigeman och Sven-Ingvar Sundin. Stipendier för resor och utbildning utdelas årligen för att stimulera ungdomsschacket. Åren 2009-2016 har totalt 20 stipendier på totalt 169 000 kr utdelats.

Insamlat hittills: 
238 271 kr

Tack till Göran Anderson, Avesta Schacksällskap, Baldvin Bern, Sten Bernhardsson, Göran Broström, Karin Bryntse, Kjell Bäckström, Per Christensen, Janne Clementsson, Peter Collett (2), Per Dahmström (2), Dunsudde AB, Bertil Ekstrand, Calle Erlandsson (3), Gunnar Finnlaugsson (4), Lennart Friberg, Hans Frisk (7), Kåre Gilstring, Jesper Hall, Ralph Halleröd, Bengt Hammar (2), Ronald Hansson, Gunnar Hjorth, Torbjörn Ivarsson, Carl Jephson, Göran Jepson, Rolf Karlsson, Ulf Korman, Ingvar Landén, Anders Larsson, Roland Larsson, Rolf Lekander, Jan Lind (2), H.E. Lindell, Bo Ländin, Sigurd Madison, Malmö Allmänna Schackklubb, Berit Martens Olsson, Mette Martens Ludwig, Tore Martens, Indrek Martinson, Arne Meurman (6), Björn Mossberg, Anders Nilsson, Ulf Nilsson (3), Tycho Nyström, Christer Olesen, Thomas Olsson (5), Alf Oredsson, Kenth Pettersson, Åke Pettersson, Feliks Przysuski (5), Per-Olof Rehnquist (2), Sven Rosell, Rödeby Schackklubb, Ludvig Sandström, Sandvik SRP AB, Schackklubben Rockaden, Harry Schüssler (6), Johan Sigeman, Gunnar Staf (3), Karin Svensson Smith, Sven-Ingvar Sundin (8), Hans Svedbark (2), Göran Törnered, Victor Ufnarovski (2), Eskil Wadensjö (5), Magnus Wahlbom (5), Erik Wennborg, Håkan Wennerström, Sven Wesén, Håkan Åkvist (3), Göran Åström, Stellan Öhrn, Peter Östberg samt tre anonyma bidragsgivare.

 

 


 

 

 

 

  

 

 

 

 



Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga