Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 1 juli 2022
Calle
Utskriftvänlig
Tomas Carnstams stipendiefond
bankgiro 5550-5895 eller swish 123 666 2035 (LASK)
Meddela om du vill vara anonym bidragsgivare.

Hittills insamlat 57 614 kr



Tomas Carnstams stipendiefond instiftades efter Tomas frånfälle år 2020.
Tomas föddes 8 maj 1949 och dog i Lund 24 augusti 2020. Han var medlem i LASK i 50 år och hedersledamot. Han deltog i 55 Schack-SM i rad och hans ideella gärning inom korrschacket var unik - han skötte utan ersättning SSKK:s kansli i Lund i mer än 35 år. Stipendier kommer från och med år 2021 att utdelas till ideella ledare inom LASK.

Stadgar för stipendiefonden    Fondens styrelse för 2022: Sven-Ingvar Sundin, Johan Sigeman och Calle Erlandsson.

2021 års stipendier om 3 000 kr vardera har 17 oktober utdelats till Shu-Chien Persson, Nejib Bouaziz och Axel Smith.

2022 års stipendier utdelas 6 november.

Vi tackar följande bidragsgivare: Gudmund Ahlberg, Stellan, Björn & Dag Andersson, Sten Bernhardsson, Nejib Bouaziz, Britt-Marie, Asta Carnstam, Bo Carnstam, Louise Henry & Björn Carnstam, Nils Dencker, Stefan Diehl, Björn Enoksson, Calle Erlandsson, Hans Frisk (2), Britt-Louise Gothnier, Ulla & Christina Gustafsson, Jan Gustavsson, Anders Holst, Lars Jägare, Rolf Karlsson, Gunilla & Bertil Leander, Lotta & Mauritz Linge, Sigurd Madison (2), Arne Meurman, Anton Nilsson, Ulf Nilsson, Bo Nyberg, Sture Olsson, Kenth Petersson, Sven Rosell, Kenn Rosengren, Jens & Pia Sahlström, Johan Sigeman, Jan-Erik Solem (2), Sven-Ingvar Sundin (9), Magnus Wahlbom (3), Victor Ufnarovski

Korr-SM 2021 arrangeras av SSKK till Tomas Carnstams minne. INBJUDAN

Tre turneringar - en per post och två via server - startades av SSKK 24.8 2022 under namnet TOMAS CARNSTAM MEMORIAL:
Tomas Carnstam Memorial Post   
Tomas Carnstam Memorial Group A    
Tomas Carnstam Memorial Group B

TOMAS CARNSTAMS MINNESTURNERING

15-17.10 2021   Grupp 1: 1. Glenn Malmqvist   Grupp 2: 1. Oscar Morell
4-6.11 2022   Grupp 1: 1. Hans Frisk   Grupp 2: Ludvig Morell   Grupp 3: Anders Johnson
 

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
046 - 12 17 00
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


UKRAINA - УКРАЇНА

Boken om ROLF MARTENS
utkom den 29 maj 2022

> LASK-INFORMATION
> SPONSORER
> REGLER
> REJTINGLISTOR
> SCHACKSKOLAN
> SOCIALT
> LUND OPEN
> LASK OPEN
> ÖVRIGA TURNERINGAR
> UNGDOMSTURNERINGAR
> ELITLAGET
> SERIESPEL
> SVENSKT GRAND PRIX
> LASK-PUBLIKATIONER
> LÄNKAR
> CARNSTAMFONDEN
> MARTENSFONDEN
> BOKEN OM ROLF MARTENS

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK


KOMMANDE ARRANGEMANG

> 30/11 Elitungdomsgrupp kl 19-21
> 3/12 Limhamn I-LASK I U-ser div I
> 3/12 HASK-LASK II U-ser div I
> 4/12 LASK II - LASK III div I:4
> 4/12 Lunds SK - LASK IV div II:8
> 4/12 En Passant II - LASK V div III:7
> 6/12 LASK OPEN rond 7 18.30
> 7/12 Lilla LASK Open rond 5 17.20
> 7/12 Föredrag IM Pantzar kl 19
> 11/12 Malmö AS-LASK I Allsk div I
> 11/12 HASK-LASK II Allsk div I
> 12/11 LASK III-Engelholm Allsk div II
> 13/12 LASK BLITZ OPEN kl 18.30
> 14/12 LASK:s valmöte kl 18.30
> 14/12 Elitungdomsgrupp kl 19-21
> 15/12 JULFEST 17 ungd 19 vuxna
> 15/12 Stipendieutdelning LSAK kl 19
> 16-18/12 Malmö Open MSF Open GP
> 30/12 Skromberga mellandagsturn.
> 8/1 LASK I-Helsingb SS Allsk div I
> 8/1 Limhamn III-LASK III Allsk div II
> 8/1 LASK II-Limhamn I Allsk div I
> 14/1 LASK I-En Passant U-ser div I
> 14/1 LASK II-Sandlöparen U-ser div I
> 15/1 Kristineberg - LASK II div I:4
> 15/1 Malmö AS - LASK III div I:4
> 15/1 Landskrona - LASK IV div II:8
> 20-22/1 ELITSERIEN Malmö
> 20/1 LASK - Limhamns SK
> 21/1 LASK - Eksjö SK
> 22/1 HASK - LASK
> 21-22/1 Ungdomsledarkurs Västerås
> 5/2 LASK II - Limhamn II div I:4
> 5/2 LASK III - Kristineberg div I:4
> 5/2 LASK IV - Helsingb. SS div II:8
> 5/2 LASK V - HASK III div III:7
> 19/2 HASK-LASK I Allsk div I
> 19/2 Limhamn II-LASK II Allsk div I
> 19/2 LASK III-HASK II Allsk div II
> 4/3 HASK-LASK I U-ser div I
> 4/3 En Passant-LASK II U-ser div I
> 5/3 En Passant - LASK II div I:4
> 5/3 Limhamn II - LASK III div I:4
> 5/3 HASK II - LASK IV div II:8
> 5/3 LASK V - Limhamn III div III:7
> 10-12/3 ELITSERIEN Södertälje
> 10/3 SK Rockaden - LASK
> 11/3 Västerås SK - LASK
> 12/3 LASK - Stockholms SS
> 19/3 LASK II - Oves SK div I:4
> 19/3 LASK III - En Passant div I:4
> 19/3 LASK IV - Kristianstad div II:8
> 19/3 Malmö AS II - LASK V div III:7
> 26/3 LASK I-Eslövs SK Allsk div I
> 26/3 LASK II-Helsingb SS Allsk div I
> 26/3 Bara Bönder-LASK III Allsk div II
> 16/4 Limhamn I-LASK I Allsk div I
> 16/4 Eslövs SK-LASK II Allsk div I
> 4-10/5 TePe Sigeman Chess Malmö

MOTIONSIDROTT
PADEL-intresserade:
Ta kontakt med Kjell Petersson

LÅNGLÖPNING-intresserade:
Ta kontakt med Axel Smith

LUGI MOTION Victoriastadion

Play online chess


2700chess.com for more details and full list

Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga