Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 1 januari 2022
Calle
Utskriftvänlig
SERIESPEL
LASK deltager med lag i Allsvenska serien, Skånes Schackförbunds distriktsserie, Allskånska serien, Skånes Schackförbunds Ungdomsserier, Kadettallsvenskan och Juniorallsvenskan.

Säsongen 2019/2020 deltar LASK I i Elitserien, LASK II i division I:4, LASK III i division II:8, LASK IV i division III:8, LASK V i division III:9 och LASK VI i division IV Skåne. Tre lag deltar i Allskånskan: LASK A i division I, LASK B i division II B och LASK C i division II A.

I Skånes Schackförbunds Ungdomsserier deltart LASK I och LASK II i divison 1, LASK III och LASK IV i division 3 och LASK V i Nybörjarserien.

LASK deltar i Kadettallsvenskan och Juniorallsvenskan.

ALLSVENSKA SERIEN
> ELITSERIEN 2019/2020   LASK I
> DIVISION I:4 2019/2020   LASK II
> DIVISION II:8 2019/2020   LASK III
> DIVISION III:8 2019/2020   LASK IV
> DIVISION III:9 2019/2020   LASK V
> DIVISION IV SKÅNE 2019/2020   LASK VI

SERIETABELLER 2018/19
ELITSERIEN LASK I
DIV I:4 LASK II
DIV II:8 LASK III
DIV III:8 LASK IV
DIV IV SKÅNE LASK V & LASK VI

SERIETABELLER 2017/18
ELITSERIEN LASK I
DIV I SÖDRA LASK II
DIV II:8 LASK III
DIV III:10 LASK IV
DIV IV SKÅNE LASK V & LASK VI

SERIETABELLER 2016/17
ELITSERIEN LASK I
DIV I SÖDRA LASK II
DIV II:8 LASK III
DIV III:9 LASK IV
DIV IV SKÅNE LASK V & LASK VI

SERIETABELLER 2015/16
ELITSERIEN LASK I
DIV I SÖDRA LASK II
DIV III:9 LASK III
DIV IV SKÅNE LASK IV

SERIETABELLER 2014/15
ELIT, div I S, div IV Skåne LASK I-IV

SERIETABELLER 2013/14
ELIT, div I S, div IV Skåne LASK I-IV

ALLSKÅNSKAN
> ALLSKÅNSKAN DIVISION I 2019/2020   LASK A
​> ALLSKÅNSKAN DIVISION II B 2019/2020   LASK B
​> ALLSKÅNSKAN DIVISION II A 2019/2020   LASK A

ALLSKÅNSKAN div I 2018/2019 LASK A
ALLSKÅNSKAN div II B 2018/2019 LASK B
ALLSKÅNSKAN div II A 2018/2019 LASK C
ALLSKÅNSKAN 2017/2018 LASK I & LASK II
ALLSKÅNSKAN 2016/2017 LASK I-II
ALLSKÅNSKAN 2015/2016 LASK I-II
ALLSKÅNSKAN 2014/2015 LASK I-II
ALLSKÅNSKAN 2013/2014 LASK I-II

UNGDOMSSERIERNA
> UNGDOMSSERIEN DIVISION 1 2019/2020   LASK 1 & LASK 2
> UNGDOMSSERIEN DIVISION 3 2019/2020   LASK 3 & LASK 4
> UNGDOMSSERIEN NYBÖRJARSERIEN 2019/2020   LASK 5

UNGDOMSSERIEN 2018/2019 LASK 1-5
UNGDOMSSERIEN 2017/2018 LASK 1-5
UNGDOMSSERIEN 2016/2017 LASK 1-6
UNGDOMSSERIEN 2015/2016 LASK 1-4
UNGDOMSSERIEN 2014/2015 LASK 1-4
UNGDOMSSERIEN 2013/2014 LASK 1-3

KADETTALLSVENSKAN
> KADETTALLSVENSKAN 2019   
LASK I & LASK II

JUNIORALLSVENSKAN
> JUNIORALLSVENSKAN DIVISION I 2019   LASK I
> JUNIORALLSVENSKAN DIVISION III 2019   LASK II
> JUNIORALLSVENSKAN 2018   LASK I
> JUNIORALLSVENSKAN DIVISION II   LASK I-III


 


 


 


 








 

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
046 - 12 17 00
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


UKRAINA - УКРАЇНА

VILL DU BLI LEDARE?


Gynna LASK:s
SPONSORER

> SPONSOR-INFORMATION
> STÖD LASK - BLI BLODGIVARE!
> MEDLEMSAVGIFTER
> LASK-INFORMATION
> REGLER
> REJTINGLISTOR
> SCHACKSKOLAN
> SOCIALT
> LUND OPEN
> LASK OPEN
> ÖVRIGA TURNERINGAR
> UNGDOMSTURNERINGAR
> ELITLAGET
> SERIESPEL
> SVENSKT GRAND PRIX
> LASK-PUBLIKATIONER
> LÄNKAR
> LASK:s FLYKTINGFOND
> CARNSTAMFONDEN
> MARTENSFONDEN
> BOKEN OM ROLF MARTENS

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK


KOMMANDE ARRANGEMANG

> 27/2 LUND OPEN rond 3 kl 18.30
> 28/2 Elodomarkurs online kl 19-21
> 2/3 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 3/3 LASK II-Limhamns SK II div I:4
> 3/3 LASK III-Växjö SK II div I:4
> 3/3 LASK IV-Ronneby SK div I:4
> 3/3 LASK V-HASK III div III:6 (i Hbg)
> 3/3 Kristineberg IV-LASK VI div IV Skåne
> 5/3 LUND OPEN hängpartier kl 18.30
> 8-10/3 ELITSERIEN Stockholm r7-9
> 8/3 Kungstornet-LASK r7 kl 18
> 8/3 Schackomat Schackhuset kl 18
> 9/3 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 9/3 SK Rockaden-LASK r8 kl 14
> 10/3 LASK-Stockholms SS r9 kl 10
> 12/3 LUND OPEN rond 4 kl 18.30
> 16/3 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 17/3 Kristinebergs SK-LASK II div I:4
> 17/3 LASK III-Malmö AS div I:4
> 17/3 Limhamns SK II-LASK IV div I:4
> 17/3 Skromberga ASS-LASK V div III:6
> 17/3 LASK VI-Limhamns SK V div IV Skåne
> 19/3 LUND OPEN rond 5 kl 18.30
> 23/3 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 24/3 Limhamn IV-LASK IV Allsk div 3
> 26/3 LUND OPEN hängpartier kl 18.30
> 30/3 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 2/4 LUND OPEN rond 6 kl 18.30
> 6/4 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 7-10/4 Påskturneringen Norrköping, GP5
> 9/4 LUND OPEN hängpartier kl 18.30
> 13/4 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 16/4 LUND OPEN rond 7 kl 18.30
> 20/4 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 21/4 Limhamn I-LASK I Allsk div I
> 21/4 LASK II-HASK Allsk div I
> 23/4 Lund Blitz Open kl 18.15
> 27/4 Skåne Open Lund, min & ymin
> 28/4 Skåne Open Lund, jun & kadett
> 5/5 Skåne Open Lund, seniorer
> 9-11/5 Deltalift Open Tylösand, GP6
> 26/5 Rolf Martens minne Lund
> 13/6 Schackskolans våravslutning kl 17
> 14-16/6 Top Univ Team Bologna
> 15-16/6 LASK Weekend Lund
> 28/6-7/7 SM 2024 Fortnox Arena, Växjö
> 2-4/8 Mragel Open Lund
> 25/8 Frans G Bengtssons minne Lund

MOTIONSIDROTT (födda <2008)

INNEBANDY-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se
INNEFOTBOLL-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se
PADEL-intresserade:
Ta kontakt med Kjell Petersson
BORDTENNIS-intresserade:
Ta kontakt med Sven-Ingvar Sundin
LÅNGLÖPNING-intresserade:
Ta kontakt med Axel Smith

LUGI MOTION Victoriastadion

Play online chess



2700chess.com for more details and full list


Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga