Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 3 augusti 2021
Calle Erlandsson
Utskriftvänlig
Alexander Nord vann LASK Weekend 2
LASK WEEKEND 2 spelades i 4-manna Bergergrupper 7-8 augusti och samlade 34 spelare. Toppgruppen vanns av LASK-junioren Alexander Nord.

LOTTNING OCH RESULTAT   
GRUPPSEGRARE
Grupp 1   1. Alexander Nord, LASK
Grupp 2   1. Ulf Wesslén, Team Pelaro Alingsås
Grupp 3   1. Torgny Skogfeldt, Limhamns SK
Grupp 4   1. Motee Assaf, Harplinge SS-Halmstad
Grupp 5   1. Sven-Ingvar Sundin, LASK
Grupp 6   1. Guanbo Cong, SK Sandlöparen
Grupp 7   1. Saber Malmgren, LASK
Grupp 8   1. Arsenyi Kantor, LASK
Grupp 9   1. Pontus Sikström, Malmö AS

KOMMANDE TURNERINGAR:
ROLF MARTENS MINNESTURNERING 15 aug
LASK WEEKEND 3  21-22 aug                                                                 
Alexander Nord   Foto: Lars OA Hedlund
F G BENGTSSONS MINNESTURNERING 29 aug
LASK WEEKEND 4  18-19 sept

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
0766-270331
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


UKRAINA - УКРАЇНА

VILL DU BLI LEDARE?


Gynna LASK:s
SPONSORER

> SPONSOR-INFORMATION
> STÖD LASK - BLI BLODGIVARE!
> MEDLEMSAVGIFTER
> LASK-INFORMATION
> REGLER
> LIVE-PARTIER
> REJTINGLISTOR
> SCHACKSKOLAN
> SOCIALT
> LUND OPEN
> LASK OPEN
> ÖVRIGA TURNERINGAR
> UNGDOMSTURNERINGAR
> ELITLAGET
> SERIESPEL
> SVENSKT GRAND PRIX
> LASK-PUBLIKATIONER
> LÄNKAR
> LASK:s FLYKTINGFOND
> CARNSTAMFONDEN
> MARTENSFONDEN
> BOKEN OM ROLF MARTENS

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK


KOMMANDE ARRANGEMANG
> 11/6 Extra årsmöte Schackhuset kl 20
> 13/6 Schackskolans våravslutning kl 17-19
> 14-16/6 Top Univ Team Bologna
> 15-16/6 LASK Weekend Schackhuset
> 25-28/6 SOMMARLÄGER Lund kl 10-16
> 28/6-7/7 Schack-SM Fortnox Arena, Växjö
> 26-28/7 Rödeby Open Karlskrona
> 2-4/8 Mragel Open Lund
> 25/8 FG Bengtssons minne Lund
> 6-8/9 Kvibergspelen GP1 Göteborg
> 20-22/9 Blixt- & Snabb-SM Lidköping
> 21-22/9 Skånska Skolmästerskapet Hbg
> 4-6/10 Elitserien Stockholm, rond 1-3
> 11-13/10 Skol-SM Varberg
> 19/10 Ungdomsserien rond 1
> 20/10 Allsvenskan div I-III rond 1
> 27/10 Allskånskan rond 1
> 29-30/10 Caïssa Open Malmö
> 1-3/11 Stockholm Grand Prix GP2
> 9/11 Ungdomsserien rond 2
> 10/11 Allskånskan rond 2
> 17/11 Allsvenskan div I-III rond 2
> 22-24/11 Juniorallsvenskan
> 30/11 Ungdomsserien rond 3
> 1/12 Allskånskan rond 3
> 8/12 Allskånskan rond 3
> 13-15/12 Malmö Open GP3
> 5/1 Allskånskan rond 4
> 11/1 Ungdomsserien rond 4
> 12/1 Allsvenskan div I-III rond 4
> 17-19/1 Flick-SM Stockholm
> 17-19/1 Elitserien Lund/Malmö, rond 4-6
> 25-26/1 Skåneblixten Lund
> 1/2 Masken & Ålen Södra Sandby
> 2/2 Allsvenskan div I-III rond 5
> 7-9/2 Elite Hotels Open Växjö GP4
> 14-16/2 Skol-NM
> 16/2 Allskånskan rond 5
> 25-26/2 Öppna Malmömästerskapet
> 1/3 Ungdomsserien sammandrag Dalby
> 2/3 Allsvenskan div I-III rond 6
> 7-9/3 Elitserien rond 7-9 Stockholm
> 8/3 Skollags-DM Eslöv
> 16/3 Allsvenskan div I-III rond 7
> 22/3 Snabb-SM Knattar & Miniorer
> 23/3 Allskånskan rond 6
> 5-6/4 Kadettallsvenskan kval
> 13/4 Allskånskan rond 7
> 18-21/4 Påskturneringen Norrköping GP5
> 27/4 DM Skånes SF Svedala
> 17-18/5 GP-finaler Skånes SF Limhamn
> 24/5 Schackåttan Bara
> 29-31/5 Deltalift Open Tylösand GP6
> 27/6-6/7 Schack-SM Uppsala

MOTIONSIDROTT (födda <2008)

INNEBANDY-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se
INNEFOTBOLL-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se
PADEL-intresserade:
Ta kontakt med Kjell Petersson
BORDTENNIS-intresserade:
Ta kontakt med Sven-Ingvar Sundin
LÅNGLÖPNING-intresserade:
Ta kontakt med Axel Smith

LUGI MOTION Victoriastadion

Play online chess



2700chess.com for more details and full list


Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga