Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 14 februari 2016
Calle & Dirk
Utskriftvänlig
SKÅNE OPEN 13-14 februari i Lund
SKÅNE OPEN 13-14 februari på Katedralskolan i Lund samlade 107 deltagare. Tävlingen är samtidigt öppet DM och för de yngre spelarna ingår tävlingen i Skånes Schackförbunds Grand Prix.

Det var LASKs förhoppning att SKÅNE OPEN skulle samla åtminstone 100 startande (tidigare rekord 75) och för de lite mera rutinerade vara en lämplig träning inför GP-tävlingen i Växjö, ELITE HOTELS OPEN, en vecka senare. 107 spelare ställde upp, fördelade på 22 seniorer, 12 juniorer, 13 kadetter, 14 miniorer och 46 yngre miniorer. SKÅNE OPEN är FIDE-registrerad för snabbschack-Elo.

På grund av strålande 22 deltagare i seniorklassen (8 spelare 2015) blir det ett förstapris på 2 000 kr, ett andrapris på 1000 kr, ett tredjepris på 500 kr samt två rejtingpriser för spelarna seedade 12-22. Dessutom blir det pris för bäste veteran 50+ (6 spelare) och bäste veteran 65+ (4 spelare). I de yngre klasserna blir det minnespriser till ca 1/3-del av de startande, dock fick alla Yngre miniorer (födda 2005 eller senare) pris.

Klubbligan 2016: LASK 39 startande, En Passant 14, Malmö AS 9, SK Sandlöparen 8, Ystads SS 7, Eslövs SK 5, USK Rörsjön 5, Limhamns SK 4, Oxie SK 3, Södra Sandby SS 3, Vipans SK 2, SK Bara Bönder 2, SS Springaren 2, Helsingborgs SS 1, Hässleholms SK 1, Ronneby SK 1, SS Manhem 1.

INBJUDAN  KARTA  DELTAGARSTATISTIK 2014-2016

YNGRE Miniorer (46 startande) Slutresultat: STÄLLNING och KORSTABELL  (Vinst=3p; remi= 2p; förlust =1p)

1    Fabian Andersson    Ronneby SK    1160     19    114.0    82.0     6     1.0
2    Alexander Ström-Engdahl   SS Manhem  1076     19   111.0   80.0   6  3.0
3    Christian Zeman    USK Rörsjön 1253     19   109.0   77.0   6  4.0
4    Kevin Petersson     Limhamns SK 1252     17   112.0   78.0   4  3.0
5    Hugo Markstad Lunds ASK 1200     17   111.0   79.0   5  0.0
6    David Petersson Lunds ASK 1336     17   108.0   76.0   5  1.0
7    Ludvig Morell Lunds ASK 1351   1331   17   107.0   75.0   4  0.0
8    Emil Jabiyev Lunds ASK 1082     17   106.0   75.0   5  4.0

MINIORER (14 startande) Slutresultat: STÄLLNING och KORSTABELL

1 Hampus Bensryd Lunds ASK 1530 1424 6 28.5 19.5 5 0.5
2 Oscar Jönsson SK Sandlöparen 1270 1440 6 26.5 18.0 5 0.5
3 Alexander Nord Lunds ASK 1503 1593 28.5 19.5 4 0.0

KADETTER (13 startande) Slutresultat: STÄLLNING och KORSTABELL

1 Jacob Jönsson SK Sandlöparen 1526 1533 26.5 20.0 6 0.0
2 Sixten Rosager Lunds ASK 1538 1556 31.0 22.0 5 1.0
3 Karl Ekberg Limhamns SK 1699 1570 26.0 17.5 5 0.0

JUNIORER (12 startande) Slutresultat: STÄLLNING och KORSTABELL

1 Erik Tegler En Passant, Svedala 1957 1940 27.0 18.5 6 0.0
2 Tudor Mihai Lunds ASK 1788   27.5 18.5 4 0.5
3 Joel Nilsson En Passant, Svedala 1560   25.0 17.5 5 0.5

SENIORER (22 startande) Slutresultat: STÄLLNING och KORSTABELL

1 Mladen Gajic   Malmö AS 2298 2204 6 30.0 21.0 5 0.0
2 Martin Silwer   Malmö AS 1926 1984 30.0 20.5 5 0.0
3 Jedrzej Szumniak   Lunds ASK 2045 1938 5 31.5 22.5 4 0.0
Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
046 - 12 17 00
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


UKRAINA - УКРАЇНА

VILL DU BLI LEDARE?


Gynna LASK:s
SPONSORER

> SPONSOR-INFORMATION
> STÖD LASK - BLI BLODGIVARE!
> MEDLEMSAVGIFTER
> LASK-INFORMATION
> REGLER
> REJTINGLISTOR
> SCHACKSKOLAN
> SOCIALT
> LUND OPEN
> LASK OPEN
> ÖVRIGA TURNERINGAR
> UNGDOMSTURNERINGAR
> ELITLAGET
> SERIESPEL
> SVENSKT GRAND PRIX
> LASK-PUBLIKATIONER
> LÄNKAR
> LASK:s FLYKTINGFOND
> CARNSTAMFONDEN
> MARTENSFONDEN
> BOKEN OM ROLF MARTENS

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK


KOMMANDE ARRANGEMANG

> 27/2 LUND OPEN rond 3 kl 18.30
> 28/2 Elodomarkurs online kl 19-21
> 2/3 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 3/3 LASK II-Limhamns SK II div I:4
> 3/3 LASK III-Växjö SK II div I:4
> 3/3 LASK IV-Ronneby SK div I:4
> 3/3 LASK V-HASK III div III:6 (i Hbg)
> 3/3 Kristineberg IV-LASK VI div IV Skåne
> 5/3 LUND OPEN hängpartier kl 18.30
> 8-10/3 ELITSERIEN Stockholm r7-9
> 8/3 Kungstornet-LASK r7 kl 18
> 8/3 Schackomat Schackhuset kl 18
> 9/3 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 9/3 SK Rockaden-LASK r8 kl 14
> 10/3 LASK-Stockholms SS r9 kl 10
> 12/3 LUND OPEN rond 4 kl 18.30
> 16/3 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 17/3 Kristinebergs SK-LASK II div I:4
> 17/3 LASK III-Malmö AS div I:4
> 17/3 Limhamns SK II-LASK IV div I:4
> 17/3 Skromberga ASS-LASK V div III:6
> 17/3 LASK VI-Limhamns SK V div IV Skåne
> 19/3 LUND OPEN rond 5 kl 18.30
> 23/3 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 24/3 Limhamn IV-LASK IV Allsk div 3
> 26/3 LUND OPEN hängpartier kl 18.30
> 30/3 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 2/4 LUND OPEN rond 6 kl 18.30
> 6/4 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 7-10/4 Påskturneringen Norrköping, GP5
> 9/4 LUND OPEN hängpartier kl 18.30
> 13/4 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 16/4 LUND OPEN rond 7 kl 18.30
> 20/4 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 21/4 Limhamn I-LASK I Allsk div I
> 21/4 LASK II-HASK Allsk div I
> 23/4 Lund Blitz Open kl 18.15
> 27/4 Skåne Open Lund, min & ymin
> 28/4 Skåne Open Lund, jun & kadett
> 5/5 Skåne Open Lund, seniorer
> 9-11/5 Deltalift Open Tylösand, GP6
> 26/5 Rolf Martens minne Lund
> 13/6 Schackskolans våravslutning kl 17
> 14-16/6 Top Univ Team Bologna
> 15-16/6 LASK Weekend Lund
> 28/6-7/7 SM 2024 Fortnox Arena, Växjö
> 2-4/8 Mragel Open Lund
> 25/8 Frans G Bengtssons minne Lund

MOTIONSIDROTT (födda <2008)

INNEBANDY-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se
INNEFOTBOLL-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se
PADEL-intresserade:
Ta kontakt med Kjell Petersson
BORDTENNIS-intresserade:
Ta kontakt med Sven-Ingvar Sundin
LÅNGLÖPNING-intresserade:
Ta kontakt med Axel Smith

LUGI MOTION Victoriastadion

Play online chess



2700chess.com for more details and full list


Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga