Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 11 april 2024
Calle
Utskriftvänlig
Nästa LÖRDAGSBLIXT 13 april kl 12
Efter höstens lyckade LÖRDAGSBLIXTAR inbjuder LASK till 12 turneringar med start 3.2 kl 12.00 på Schackhuset. Det blir omväxlande betänktetider: 6 turneringar med 5 min + 3 sek och 6 turneringar med 3 min + 2 sek. Inga startavgifter. Inga priser förutom pokal till bästa spelare i maratontabellen.

Samtliga 12 turneringar är FIDE-registrerade för elotal. 

INBJUDAN    MARATONTABELLEN

WEBBANMÄLAN 13/4   ANMÄLDA 13/4
WEBBANMÄLAN 20/4   ANMÄLDA 20/4

RESULTAT 3/2  (16 spelare; 5 min +3 sek) 
1. Anders Johnsson 6½/7; 2. Uno Remitz 6; 3. Per-Erik Franzén 5.

RESULTAT 10/2 (8 spelare; 3 min +2 sek)
1. Jan Erik Solem 6½/7; 2. Linus Rössel 5½; 3. Evgeniy Lokharu 4.


RESULTAT 17/2  (18 spelare; 5 min +3 sek) 
1. Nejib Bouaziz 7/7; 2. Anders Johnsson 6; 3. Uno Remitz 4½.

RESULTAT 24/2  (17 spelare; 3 min +2 sek)
1. Nejib Bouaziz 8/9; Theodor Stedman 7½; 3. Anders Johnsson 7.

RESULTAT 2/3  (12 spelare; 5 min +3 sek) 
1. Nejib Bouaziz 6½/7; 2. Caroline Lindberg Hansen 5; 3. Niklas Frost 4½.

RESULTAT 9/3  (15 spelare; 3 min +2 sek)
1. Uno Remitz 8/9; 2. Nejib Bouaziz 7; 3. Per-Erik Franzén 7.

RESULTAT 16/3  (18 spelare; 5 min +3 sek) 
1. Anders Sandström 6/7; 2. Per-Erik Franzén 5½; 3. Nejib Bouaziz 5.

RESULTAT 23/3  (14 spelare; 3 min +2 sek)
1. Nejib Bouaziz 8/9; 2. Nathan Preman 7½; 3. Anders Johnson 7½.

RESULTAT 30/3  (7 spelare; 5 min +3 sek)
1. Nejib Bouaziz 6/6; 2. Evgeniy Lokharu 5; 3. Ahmad Abdulkader 4.

RESULTAT 6/4  (8 spelare; 3 min +2 sek)
1. David Bjerefeldt 7/7; 2. Uno Remitz 5; 3. Anders Sandström 5.

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
0766-270331
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


UKRAINA - УКРАЇНА

VILL DU BLI LEDARE?


Gynna LASK:s
SPONSORER

> SPONSOR-INFORMATION
> STÖD LASK - BLI BLODGIVARE!
> MEDLEMSAVGIFTER
> LASK-INFORMATION
> REGLER
> LIVE-PARTIER
> REJTINGLISTOR
> SCHACKSKOLAN
> SOCIALT
> LUND OPEN
> LASK OPEN
> ÖVRIGA TURNERINGAR
> UNGDOMSTURNERINGAR
> ELITLAGET
> SERIESPEL
> SVENSKT GRAND PRIX
> LASK-PUBLIKATIONER
> LÄNKAR
> LASK:s FLYKTINGFOND
> CARNSTAMFONDEN
> MARTENSFONDEN
> BOKEN OM ROLF MARTENS

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK


KOMMANDE ARRANGEMANG
> 13-14/4 Kval Kadettallsvenskan Helsingborg
> 13/4 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 14/4 Dalheimers Hus Rapid Göteborg
> 16/4 LUND OPEN rond 7 kl 18.30
> 18/4 GULDHÄSTEN rond 1-3 kl 17.20
> 20/4 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 21/4 Limhamn I-LASK I Allsk div I
> 21/4 LASK II-HASK Allsk div I
> 21/4 Malmö SS-LASK III Allsk div 2 B
> 23/4 Lund Blitz Open kl 18.15
> 25/4 GULDHÄSTEN rond 4-6 kl 17.20
> 27/4 Skåne Open Lund, min & ymin
> 28/4 Skåne Open Lund, jun & kadett
> 2/5 GULDHÄSTEN rond 7-9 kl 17.20
> 5/5 Skåne Open Lund, seniorer
> 9-11/5 Deltalift Open Tylösand, GP6
> 25/5 Schackåttan Bara
> 26/5 Rolf Martens minne Lund
> 8-9/6 Damallsvenskan Stockholm
> 13/6 Schackskolans våravslutning kl 17
> 14-16/6 Top Univ Team Bologna
> 15-16/6 LASK Weekend Lund
> 25-28/6 SOMMARLÄGER Lund kl 10-16
> 28/6-7/7 SM 2024 Fortnox Arena, Växjö
> 2-4/8 Mragel Open Lund
> 25/8 Frans G Bengtssons minne Lund

MOTIONSIDROTT (födda <2008)

INNEBANDY-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se
INNEFOTBOLL-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se
PADEL-intresserade:
Ta kontakt med Kjell Petersson
BORDTENNIS-intresserade:
Ta kontakt med Sven-Ingvar Sundin
LÅNGLÖPNING-intresserade:
Ta kontakt med Axel Smith

LUGI MOTION Victoriastadion

Play online chess



2700chess.com for more details and full list


Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga