Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 26 november 2023
Calle
Utskriftvänlig
Ulf Wesslén vann Tomas Carnstams minnesturnering
Tomas Carnstam var medlem i LASK i 50 år och hedersledamot. Tomas avled 24.8 2020 och till minne av hans ideella gärning instiftades en stipendiefond och en minnesturnering.
24-26 november spelades Tomas minnesturnering på Schackhuset i Lund, med 28 deltagare i fyra grupper.

Det spelades 5 ronder Berger med betänketiden 90 minuter + 30 sekunder - i tre 6-mannagrupper (berger) och en 10-mannagrupp (FIDE-schweizer).

LOTTNING och RESULTAT 
GRUPP 1    1. Ulf Wesslén  3 poäng; 2. Simon Gustafsson 3; 3. Johan Sivhed 2½.
GRUPP 2    1. William Lindeberg 3½; 2. Bo Rylander 3½; 3. Fredrik Danelius 3½.
GRUPP 3    1. Sven-Ingvar Sundin 4; 2. Elis Sebastie 3; 3. Anna Lindgren 3.  
GRUPP 4    1. Björn Bodin 4½; 2. Marcus Gustafsson 4; 3. Theodor Lundell 3½; 4. Mathias Gustadsson 3.

Ledarna Anders Sandström och Måns Håkansson tilldelades årets stipendier ur Tomas Carnstams minnesfond. På Theodor Lundells bild ses Anders Sandström (till höger) och Calle Erlandsson från fondstyrelsen.

INBJUDAN     Stöd gärna Tomas Carnstams stipendiefond  bankgiro 5550-5895 - Swish 123 666 2035. 

Reportage på schack.se

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
0766-270331
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


UKRAINA - УКРАЇНА

VILL DU BLI LEDARE?


Gynna LASK:s
SPONSORER

> SPONSOR-INFORMATION
> STÖD LASK - BLI BLODGIVARE!
> MEDLEMSAVGIFTER
> LASK-INFORMATION
> REGLER
> LIVE-PARTIER
> REJTINGLISTOR
> SCHACKSKOLAN
> SOCIALT
> LUND OPEN
> LASK OPEN
> ÖVRIGA TURNERINGAR
> UNGDOMSTURNERINGAR
> ELITLAGET
> SERIESPEL
> SVENSKT GRAND PRIX
> LASK-PUBLIKATIONER
> LÄNKAR
> LASK:s FLYKTINGFOND
> CARNSTAMFONDEN
> MARTENSFONDEN
> BOKEN OM ROLF MARTENS

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK


KOMMANDE ARRANGEMANG
> 13-14/4 Kval Kadettallsvenskan Helsingborg
> 13/4 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 14/4 Dalheimers Hus Rapid Göteborg
> 16/4 LUND OPEN rond 7 kl 18.30
> 18/4 GULDHÄSTEN rond 1-3 kl 17.20
> 20/4 LÖRDAGSBLIXT kl 12-15
> 21/4 Limhamn I-LASK I Allsk div I
> 21/4 LASK II-HASK Allsk div I
> 21/4 Malmö SS-LASK III Allsk div 2 B
> 23/4 Lund Blitz Open kl 18.15
> 25/4 GULDHÄSTEN rond 4-6 kl 17.20
> 27/4 Skåne Open Lund, min & ymin
> 28/4 Skåne Open Lund, jun & kadett
> 2/5 GULDHÄSTEN rond 7-9 kl 17.20
> 5/5 Skåne Open Lund, seniorer
> 9-11/5 Deltalift Open Tylösand, GP6
> 25/5 Schackåttan Bara
> 26/5 Rolf Martens minne Lund
> 8-9/6 Damallsvenskan Stockholm
> 13/6 Schackskolans våravslutning kl 17
> 14-16/6 Top Univ Team Bologna
> 15-16/6 LASK Weekend Lund
> 25-28/6 SOMMARLÄGER Lund kl 10-16
> 28/6-7/7 SM 2024 Fortnox Arena, Växjö
> 2-4/8 Mragel Open Lund
> 25/8 Frans G Bengtssons minne Lund

MOTIONSIDROTT (födda <2008)

INNEBANDY-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se
INNEFOTBOLL-intresserade:
Ta kontakt med motion@lask.se
PADEL-intresserade:
Ta kontakt med Kjell Petersson
BORDTENNIS-intresserade:
Ta kontakt med Sven-Ingvar Sundin
LÅNGLÖPNING-intresserade:
Ta kontakt med Axel Smith

LUGI MOTION Victoriastadion

Play online chess



2700chess.com for more details and full list


Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga