Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 20 september 2022
Calle Erlandsson
Utskriftvänlig
Kvalitetsträning med IM Martin Jogstad onsdag 28/9
Höstens föreläsningsserie inleds onsdagen den 28 september kl 19.00-21.30 på Schackhuset då IM Martin Jogstad bland annat tar upp Caro Kann - en spelöppning som blivit mer populär den senaste tiden.

Kvalitetsträningen med IM Martin Jogstad är i första hand lämpad för spelare i rejtingintervallet 1300-2300 och är gratis för medlemmar i LASK.

Föranmälan görs till styrelsen@lask.se  LASK-medlemmar har förträde. Max 20 deltagare.
Icke-medlemmar betalar 50 kr via Swish 123 666 2035 när anmälan bekräftats.

Hittills anmälda: Calle Erlandsson, Sven-Ingvar Sundin, Seif Sharif, Arne Meurman, Christer Landgren, Kjell Petersson, Sven Rosell, Anders Sandström, Miguel Espinoza, Fredrik Danelius, Joakim Alnefjord, Nejib Bouaziz, Anders Johnson

Föreläsningsserien fortsätter varannan onsdag under hösten. 12/10 och 26/10 kommer GM Stellan Brynell till Schackhuset.  9/11 är det dags för IM Isak Storme och 23/11 återkommer IM Martin Jogstad. Höstens sista föreläsning äger rum 7/12 med IM Milton Pantzar.

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
046 - 12 17 00
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


Boken om ROLF MARTENS
utkom den 29 maj 2022

> LASK-INFORMATION
> SPONSORER
> REGLER
> REJTINGLISTOR
> SCHACKSKOLAN
> SOCIALT
> LUND OPEN
> LASK OPEN
> ÖVRIGA TURNERINGAR
> UNGDOMSTURNERINGAR
> ELITLAGET
> SERIESPEL
> SVENSKT GRAND PRIX
> LASK-PUBLIKATIONER
> LÄNKAR
> CARNSTAMFONDEN
> MARTENSFONDEN
> BOKEN OM ROLF MARTENS

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK


KOMMANDE ARRANGEMANG

> 4/10 LASK OPEN rond 1 18.30
> 5/10 GULDHÄSTEN r1-3 17.30-19.00
> 5/10 Elitungdomsgrupp kl 19-21
> 7-9/10 Skol-SM Uppsala
> 11/10 LASK OPEN rond 2 18.30
> 12/10 GULDHÄSTEN r4-6 17.30-19.00
> 12/10 Föredrag GM Brynell kl 19
> 14-16/10 ELITSERIEN Helsingborg
> 14/10 LASK - Farsta SK
> 15/10 LASK - Wasa SK
> 16/10 Kungstornet - LASK
> 16/10 LASK V - Limhamn IV div III:7
> 19/10 GULDHÄSTEN r7-9 17.30-19.00
> 19/10 Elitungdomsgrupp kl 19-21
> 23/10 HarplingeSS-H - LASK II div I:4
> 23/10 Oves SK - LASK III div I:4
> 23/10 SK Mumien - LASK IV div II:8
> 23/10 Kristineberg II - LASK V div III:7
> 25/10 LASK OPEN rond 3 18.30
> 26/10 Lilla LASK Open rond 1 17.20
> 26/10 Föredrag GM Brynell kl 19
> 30/10 Allskånskan div I
> 1-2/11 Caïssa Open Limhamn
> 1/11 LASK OPEN rond 4 18.30
> 2/11 Lilla LASK Open rond 2 17.20
> 2/11 Elitungdomsgrupp kl 19-21
> 4-6/11 Carnstams minne
> 4-6/11 Stockholm Grand Prix GP
> 9/11 Föredrag IM Storme kl 19
> 13/11 Malmö AS - LASK II div I:4
> 13/11 LASK II - Harplinge-H div I:4
> 13/11 LASK IV - Växjö SK II div II:8
> 13/11 LASK V - Skromberga SK div III:7
> 15/11 LASK OPEN rond 5 18.30
> 16/11 Lilla LASK Open rond 3 17.20
> 16/11 Elitungdomsgrupp kl 19-21
> 20/11 Allskånskan div I
> 22/11 LASK OPEN rond 6 18.30
> 23/11 Lilla LASK Open rond 4 17.20
> 23/11 Föredrag IM Jogstad kl 19
> 30/11 Elitungdomsgrupp kl 19-21
> 4/12 LASK II - LASK III div I:4
> 4/12 Lunds SK - LASK IV div II:8
> 4/12 En Passant II - LASK V div III:7
> 6/12 LASK OPEN rond 7 18.30
> 7/12 Lilla LASK Open rond 5 17.20
> 7/12 Föredrag IM Pantzar kl 19
> 11/12 Allskånskan div I
> 13/12 LASK BLITZ OPEN
> 14/12 Elitungdomsgrupp kl 19-21
> 16-18/12 Malmö Open MSF Open GP
> 8/1 Allskånskan div I
> 15/1 Kristineberg - LASK II div I:4
> 15/1 Malmö AS - LASK III div I:4
> 15/1 Landskrona - LASK IV div II:8
> 21-22/1 ELITSERIEN Malmö
> 21/1 LASK - Eksjö SK
> 22/1 HASK - LASK
> 5/2 LASK II - Limhamn II div I:4
> 5/2 LASK III - Kristineberg div I:4
> 5/2 LASK IV - Helsingborgs SS div II:8
> 5/2 LASK V - HASK III div III:7
> 19/2 Allskånskan div I
> 25/2 LASK - Limhamns SK Elitserien
> 5/3 En Passant - LASK II div I:4
> 5/3 Limhamn II - LASK III div I:4
> 5/3 HASK II - LASK IV div II:8
> 5/3 LASK V - Limhamn III div III:7
> 10-12/3 ELITSERIEN Södertälje
> 10/3 SK Rockaden - LASK
> 11/3 Västerås SK - LASK
> 12/3 LASK - Stockholms SS
> 19/3 LASK II - Oves SK div I:4
> 19/3 LASK III - En Passant div I:4
> 19/3 LASK IV - Kristianstad div II:8
> 19/3 Malmö AS II - LASK V div III:7
> 26/3 Allskånskan div I
> 16/4 Allskånskan div I
> 4-10/5 TePe Sigeman Chess Malmö

MOTIONSIDROTT
PADEL-intresserade:
Ta kontakt med Kjell Petersson

LÅNGLÖPNING-intresserade:
Ta kontakt med Axel Smith

LUGI MOTION Victoriastadion

Play online chess


2700chess.com for more details and full list

Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga