Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 20 oktober 2021
Calle Erlandsson
Utskriftvänlig
Nostalgiafton SM-guld 1976 onsdag 20 oktober kl 19
LASK inbjuder till nostalgiafton på Schackhuset 20/10 kl 19.
Fredrik Danelius koncentrerar kvällen till LASK:s lag-SM-guld 1976 och speciellt den avgörande matchen LASK-Vällingby SS. Det blir också en återblick till LASK:s tio lag-SM-guld.

Delar av guldlaget 1976 kommer att medverka: Magnus Wahlbom, Per-Inge Helmertz, Ulf Korman och Tomas Olsson.

Deltagarantalet är begränsat till 20.
LASK bjuder på enkel förtäring.

Föranmälan görs till styrelsen@lask.se

Vi kommer att prioritera deltagare från LASK-medlemmar, nuvarande elitlag och personer som var verksamma på 1970-talet.

Hittills 14 anmälda: Magnus Wahlbom, Ulf Korman, Per-Inge Helmertz, Tomas Olsson, Fredrik Danelius, Calle Erlandsson, Sven-Ingvar Sundin, Axel Smith, Håkan Wennerström, Johan Sigeman, Georgios Tsiakiris, Torbjörn Ivarsson, Arne Meurman

INBJUDAN

Uddenfeldt-Wahlbom 0-1   Årman-Helmertz 0-1    Korman-Laurine 1-0   Olsson-Carlsten 1-0
Helmertz-Balasjov ½-½ (LASK-Burevestnik)

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
046 - 12 17 00
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


> LASK-INFORMATION
> SPONSORER
> REGLER
> REJTINGLISTOR
> SCHACKSKOLAN
> SOCIALT
> LUND OPEN
> LASK OPEN
> ÖVRIGA TURNERINGAR
> UNGDOMSTURNERINGAR
> ELITLAGET
> SERIESPEL
> SVENSKT GRAND PRIX
> LASK-PUBLIKATIONER
> LÄNKAR
> MARTENSFONDEN
> CARNSTAMFONDEN

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK

KOMMANDE ARRANGEMANG

> 17-26/10 OS synskadade Grekland
> 22-24/10 LAG-SM 2020-2021 final
> 23/10 SK LASK-Stockholms SS kl 14
> 24/10 SK Eksjö SK-LASK kl 10
> 23/10 Skånska Skolmästerskapet
> 24/10 Allskånskan
> 26/10 LASK OPEN rond 3
> 27/10 Älgjakten rond 4
> 27/10 Träning GM Smith 19.00-21.30
> 29-31/10 Flick-SM Malmö
> 30-31/10 LASK WEEKEND 5
> 2/11 LASK OPEN rond 4
> 2-3/11 Caïssa Open
> 3/11 Älgjakten rond 5
> 3/11 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 5-7/11 Hasselbacken Open GP-turn
> 9/11 LASK OPEN hängpartier
> 10/11 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 13-14/11 Mumien Open Lund
> 16/11 LASK OPEN rond 5
> 20/11 Ungdomsserierna
> 21/11 Allskånskan
> 23/11 LASK OPEN rond 6
> 24/11 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 26-28/11 Juniorallsvenskan Stockholm
> 30/11 LASK OPEN hängpartier
> 1/12 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 4/12 Växjö SK-LASK Elitserien
> 4/12 LASK III-LASK II div I:4
> 5/12 Eksjö SK-LASK Elitserien
> 5/12 SK Mumien-LASK III div I:4
> 5/12 Helsingborgs SS-LASK IV div II:8
> 7/12 LASK OPEN rond 7
> 8/12 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 11/12 Ungdomsserierna
> 12/12 Allskånskan
> 14/2 Blixt-KM
> 17-19/12 Malmö Open & MSF Open

Play online chess


2700chess.com for more details and full list

Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga