Lunds Akademiska Schackklubb
Skugga Skugga Skugga
Skugga

Hem Hem
Publicerad den 19 februari 2017
Calle
Utskriftvänlig
David Lundberg vann SKÅNE OPEN
LASK och Skånes Schackförbund arrangerade öppet DM 2017 på Katedralskolan i Lund 18-19 februari med totalt 75 deltagare. Distriktsmästare blev David Lundberg, LASK; André Forsberg, En Passant; Hampus Bensryd LASK; Oscar Jönsson, SK Sandlöparen och Noah Gebre Hiwot, Malmö AS.

Seniorklassen samlade 17 deltagare, där 13-årige minioren Tomasz Szczepanowski, Helsingborgs ASK, också deltog och tog en mycket meriterande tredjeplats på 5 poäng av 7. Skånemästare blev David Lundberg, LASK, på 5½ poäng av 7. Tvåa med aningen sämre kvalitetspoäng blev Johan Sigeman, LASK. Resultat SENIORER & JUNIORER  De tre deltagande juniorerna spelade också tillsammans med seniorerna. Juniormästare blev André Forsberg, En Passant.

Hampus Bensryd, LASK, segrade i KADETTKLASSEN (7 deltagare) med 6½ poäng av 7 före Benjamin Olsson, Eslövs SK (5½ poäng) och Anton Håkansson Dik, SK Sandlöparen (5 poäng).

MINIORKLASSEN samlade 14 deltagare. Här vann tävlingarnas ende 100 %-are Oscar Jönsson, SK Sandlöparen med 7/7. Tvåa med minsta möjliga marginal var Fabian Andersson, Ronneby SK som fick 5½ poäng och hade samma kvalitetspoäng, remi inbördes men fler svartpartier än trean Asker Malmström, Malmö AS.  

YNGRE MINIORER (födda 2006 eller senare) samlade 34 deltagare, som spelade färdigt på lördagen. Noah Gebre Hiwot, Malmö AS vann med 6½ poäng av 7 före Ludvig Morell, LASK på 6 poäng och 6-årige Oscar Morell, LASK på 5 poäng. 

68 spelare deltog från klubbar från i Skånes AF: LASK 23 spelare, SK Sandlöparen 9, En Passant 9, Malmö AS 6, SK Bara Bönder 6, Eslövs SK 4, Lunds SK 4, Ystads SS 2, Kristinebergs SK 2, Limhamns SK 2 och SK Mumien 1.

I övrigt deltog 7 spelare utanför distriktet: Knislinge SK 3 spelare, Ronneby SK 1, Helsingborgs ASK 1, Island 1 och Skottland 1.

DELTAGARSTATISTIK 2014-2017         

Linje

Byt teckenstorlek

Kontakt
Pixelkant vänster SCHACKHUSET
046 - 12 17 00
Trollebergsvägen 105, Lund
stadsbuss linje 2 mot Värpinge
hållplats: Jöns Ols Toft


> LASK-INFORMATION
> SPONSORER
> REGLER
> REJTINGLISTOR
> SCHACKSKOLAN
> SOCIALT
> LUND OPEN
> LASK OPEN
> ÖVRIGA TURNERINGAR
> UNGDOMSTURNERINGAR
> ELITLAGET
> SERIESPEL
> SVENSKT GRAND PRIX
> LASK-PUBLIKATIONER
> LÄNKAR
> MARTENSFONDEN
> CARNSTAMFONDEN

LARS OA HEDLUNDS BILDBANK

KOMMANDE ARRANGEMANG

> 17-25/9 Europacupen för klubblag
> 18-19/9 LASK WEEKEND 4
> 20/9 Migges internetträning kl 19
> 23-29/9 Te-Pe Sigeman Malmö
> 25-26/9 Sc Helsingborg Nord Open
> 27/9 Migges internetträning kl 19
> 29/9 Träning GM Smith 19.00-21.30
> 1-3/10 Lag-SM-kval 2020-2021 Lund
> 1/10 LASK - Limhamns SK
> 2/10 Limhamns SK - Team Pelaro
> 3/10 Team Pelaro - LASK
> 5/10 LASK OPEN rond 1
> 6/10 Älgjakten rond 1
> 6/10 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 8-10/10 Skol-SM Helsingborg
> 12/10 LASK OPEN rond 2
> 13/10 Älgjakten rond 2
> 15-17/10 CARNSTAMs minne
> 17-26/10 OS synskadade Grekland
> 19/10 LASK OPEN hängpartier
> 20/10 Älgjakten rond 3
> 22-24/10 Lag-SM 2020-2021 final
> 23/10 Skånska Skolmästerskapet Lund
> 24/10 Allskånskan
> 26/10 LASK OPEN rond 3
> 27/10 Älgjakten rond 4
> 27/10 Träning GM Smith 19.00-21.30
> 29-31/10 Flick-SM Malmö
> 30-31/10 LASK WEEKEND 5
> 2/11 LASK OPEN rond 4
> 2-3/11 Caïssa Open
> 3/11 Älgjakten rond 5
> 3/11 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 5-7/11 Hasselbacken Open GP-turn
> 9/11 LASK OPEN hängpartier
> 10/11 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 13-14/11 Mumien Open Lund
> 16/11 LASK OPEN rond 5
> 20/11 Ungdomsserierna
> 21/11 Allskånskan
> 23/11 LASK OPEN rond 6
> 24/11 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 26-28/11 Juniorallsvenskan Stockholm
> 30/11 LASK OPEN hängpartier
> 1/12 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 3-5/12 Elitserien
> 5/12 Allsvenskan div I-III
> 7/12 LASK OPEN rond 7
> 8/12 Träning GM Brynell kl 19-21.30
> 11/12 Ungdomsserierna
> 12/12 Allskånskan
> 17-19/12 Malmö Open & MSF Open

Play online chess


2700chess.com for more details and full list

Pixelkant höger
 
Skugga Skugga Skugga